English

RAKSTI
BRĪVAJAM
FORUMAM
 
 
Saņem ziņas e-pastā
 
 
 
Culturelab apkārtraksts martā
Sagatavojusi Baiba Tjarve, www.culturelab.com
   

Nesatricināmi

 

Lai arī Tautas partija ir izstājusies no valdības, tomēr kultūras ministrs Ints Dālderis paliek savā amatā.

 

Nevalstiskās organizācijas

 

Toties nevalstisko organizāciju un arī citu kultūras organizāciju dzīvi no šī gada 1. jūlija var satricināt Ministru kabinets lēmums par to, ka kases aparāts būs vajadzīgs arī izklaides, sporta un atpūtas pasākumu rīkotājiem, iekasējot ieejas maksu un samaksu par inventāra nomu un citiem papildus pakalpojumiem. Tiesa, no šī noteikuma izpildes ir atbrīvotas valsts un pašvaldību budžeta iestādes. Šādu noteikumu pieņemšana apgrūtinās biedrībām un citiem uzņēmumiem kultūras pasākumu organizēšanu, turklāt tās nostādīs vēl nevienlīdzīgākās attiecībās pret valsts un pašvaldību kultūras institūcijām.

Pasaku māja “Undīne” risina pārrunas ar Jūrmalas pilsētas domi, kas izvirzījusi ultimātu atstāt telpas vai arī pieņemt ārkārtīgi smagus finansiālus nosacījumus nomas līguma pagarināšanai.

2010.gada 18.martā Ekonomikas policijas izmeklētāji lēmuši arestēt biedrības „Ideju forums” e-bibliotēkas serverus, tādējādi paralizējot e-bibliotēkas darbu.

 

Reģioni

Nevalstisko organizāciju un reģionu kultūras dzīvi atvieglos Ministru kabineta lēmums piešķirt Valsts Kultūrkapitāla fondam (VKKF) papildus 200 000 Ls no valsts pamatbudžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”, lai nodrošinātu līdzsvarotu visu kultūras un mākslas nozaru jaunrades attīstību un kultūras mantojuma saglabāšanu valstī. VKKF padome ir nobalsojusi 100 000 latus atvēlēt Latvijas reģionu – Vidzemes, Kurzemes, Zemgales, Latgales – kultūras programmu atbalstam. Par atlikušajiem 100 000 latu gala lēmums tikšot pieņemts VKKF padomes sēdē 15. aprīlī. Bet jau tagad ir skaidrs, ka šo naudu konkursa kārtībā saņems kultūras nevalstiskās organizācijas, kas rūpējas, lai kultūru un mākslu varētu baudīt visi, arī mazturīgie iedzīvotāji.

Arī Kultūras ministrija (KM) veicina profesionālās mākslas pieejamību reģionos, slēdzot nodomu protokolus ar lielajām pilsētām par sadarbību profesionālās mākslas pieejamības veicināšanā. Šādi līgumi jau ir noslēgti ar Ventspili, Liepāju, Daugavpili. Savukārt Ventspils pilsētas dome slēgusi sadarbības līgumu ar Latvijas Nacionālo operu par operas un baleta viesizrāžu rīkošanu Ventspilī līdz 2014. gadam. Šogad Ventspilī paredzēti 50 profesionālās mākslas pasākumi un to norisei Ventspils pilsētas dome plānojusi atvēlēt 318 085 latu.

Zemgalē kultūras jomā risinājumi tiek meklēti sadarbībā. Ar Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas atbalstu zemgalieši jau tagad sekmīgi ievieš vērienīgu projektu, kā ietvaros izstrādāti pieci tematiski tūrisma maršruti ar vairāk nekā 100 amatniecībā centrētiem objektiem Zemgalē un Ziemeļlietuvā. Bez tam šajā Latvijas pusē vien top deviņi jauni amatniecības centri. Tāpat turpinās projekta „Atraktīvu un pieejamu muzeju attīstība Zemgalē un Ziemeļlietuvā” ieviešana.

 

Radošās industrijas

Noslēdzies Nacionālā Kino centra (NKC) izsludinātais konkurss par 2010. gadā pieejamo valsts finansējumu spēlfilmām. Konkursā par valsts finansiālo atbalstu topošajām spēlfilmām pieejamais finansējums šogad bija Ls 381 200 (tie ir tikai 26% no kopējā pieprasītā finansējuma – Ls 1 483 633), nolikumā bija paredzēts atbalstīt ne mazāk kā trīs pilnmetrāžas spēlfilmu ražošanu filmēšanas un/vai pēcapstrādes periodā, kuru filmēšanas periods beigsies jau 2010. gadā, tātad jau nākamgad būtu jānotiek šo filmu pirmizrādēm.

Saeima pieņēmusi grozījumus likumā “Par pievienotās vērtības nodokli”, kas paredz viesu izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnēs piemērot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pazemināto 10 procentu likmi iepriekšējās 21 procenta likmes vietā, kā arī līdz 2012.gadam tiks saglabāta pazeminātā PVN 10 procentu likme avīzēm, žurnāliem, biļeteniem un citiem periodiskajiem izdevumiem. Līdzšinējā likuma redakcija noteica, ka preses izdevumiem no 2011.gada jāpiemēro 21 procenta PVN likme.

Sabiedriskās politikas portāls politika.lv rosina diskusiju par to, kā sabiedriskajai televīzijai būtu jāatspoguļo kultūra. Par to var lasīt rakstā „LTV kultūras bedre” par Latvijas televīzijas kultūras programmām un publikācijā “Mēs esam kultūra” par to, ko kultūra nozīmē britu sabiedriskajai raidorganizācijai BBC.

Starptautiskā mērogā

Rīga kopā ar savu partnerpilsētu Siguldu 2014.gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas veidošanā sadarbosies ar Zviedrijas pilsētu Ūmeo, - par to vienojušies abu pilsētu mēri, apmeklējot Ūmeo. Siguldas domes priekšsēdētājs Uldis Mitrēvics preses konferencē atzīmējis, ka Rīga un Ūmeo ir spēcīgas kultūras jomā, bet Sigulda varēšot ciemiņiem piedāvāt arī kaut ko ekstrēmāku – bobsleja trasi, “Aerodiumu” un citas aktivitātes.

2010.gada 16.marta līdz 6.aprīlim UNESCO interneta lapā visi interesenti var iesaistīties diskusijā „Finansiāls atbalsts kultūrai, risku menedžments: ierobežojumi un iespējas attīstības sadarbībai”. Diskusija norit angļu, franču un spāņu valodās.

“Culturelab” (kultūras laboratorija) www.culturelab.com ir nevalstiska organizācija, kas dibināta 2005.gadā ar mērķi veicināt ilgtspējīgu sabiedrības sociālo un ekonomisko attīstību, stratēģiski un inovatīvi izmantojot kultūras resursus.

Apkārtraksta un māja lapas veidošanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.


“Culturelab" apkārtraksts tiek izsūtīts vienreiz mēnesī, apkopojot mājas lapā www.culturelab.com publicētos jaunumus par kultūras politiku, kultūru pilsētu un reģionu attīstībā, radošajām industrijām, kultūras līdzdalību un pētījumiem kultūras jomā.
Ja turpmāk nevēlaties saņemt apkārtrakstu, atsūtiet atbildes e-pastu ar attiecīgu norādi. Gaidīsim arī jaunumus par norisēm jūsu organizācijās!

Jaunumus sagatavoja: Baiba Tjarve, baiba@culturelab.com

   
Atgriezties
 

Jana Lauversa kompānija

Izrāžu skate. Pavasaris 2013

Homo Novus - raksti un recenzijas
 
 
 
     
 
X
Su Mo Tu We Thu Fr Sa