English

RAKSTI
BRĪVAJAM
FORUMAM
 
 
Saņem ziņas e-pastā
 
 
 
Laikmetīgā teātra programma forte forte. Alvis Hermanis
Rīgas - Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā iekļautā laikmetīgā teātra programma forte forte ir Eiropas vadošo režisoru izrāžu sērija gada garumā. forte forte vieno tēmu loks, kura centrā ir indivīda un varas, normālā un nenormālā, personības un masu, un savstarpējās attiecības uz lielo vēsturisko notikumu fona un gluži ikdienišķā kontekstā. Programmu atklāj ievērojamā latviešu režisora Alvja Hermaņa izrādes, kas iestudētas ārpus Latvijas.
   
Minhenes Kamerteātris
VĒLIE KAIMIŅI
Rīgas Kinostudijā Šmerļa ielā 3
Sestdien, 25. janvārī 19.00 / Izrāde ir izpārdota!
Svētdien, 26. janvārī 18.00 / Izrāde ir izpārdota!

Vīnes Burgteātris
TĒVI
Rīgas Kinostudijā Šmerļa ielā 3
Ceturtdien, 30. janvārī 19.00 / Izrāde ir izpārdota!
Piektdien, 31. janvārī 19.00 / Izrāde ir izpārdota!
Sestdien, 1. februārī 19.00 / Izrāde ir izpārdota!

Dokumentālā filma
VAIRĀK NEKĀ DZĪVE
Kinoteātrī Splendid Palace Elizabetes ielā 61
Pirmizrāde otrdien, 28. janvārī 19.00
Seansi no 29. janvāra

SARUNAS PAR HERMAŅA TEĀTRI
Jaunā Rīgas teātra mazajā zālē Lāčplēša ielā 25
Piektdien, 31. janvārī un sestdien, 1. februārī
Ieeja bez maksas

Rīko Latvijas Jaunā teātra institūts, tel. 67228477.

Hermaņa teātra instinkts
Zane Kreicberga
 
"Viņš prasa, lai mēs aizmirstam savu ego un tikai spēlējam raksturu. Rietumu teātrī nekas tāds tikpat kā vairs nenotiek," - tā darbu ar Alvi Hermani raksturo nīderlandiešu izcilā aktrise Elsie de Brauw, kas spēlē titullomu viņa izrādē "Wassa" (2012) Minhenes Kamerteātrī. Berlīnes Schaubühne aktrise Ursina Lardi, kas spēlē citas Maksima Gorkija lugas - "Vasarnieki" (2012) - interpretācijā, saka: "Alvis tic teātrim. Kopā ar viņu mēs vienkārši spēlējam, tēlojam savas lomas. Mēs radām teātri." Neviltotais prieks un dziļā cieņa, ar kādu aktieri izsakās par darbu pie Alvja Hermaņa, vedina domāt, ka "vecmodīgais" reālpsiholoģiskais spēles stils, kuram Alvis notrausis pamatīgu putekļu kārtu, aktualizē kaut ko teātrim ļoti būtisku un, iespējams, mūsu tehnoloģiju un informācijas laikmetā daļēji piemirstu. Alvja Hermaņa teātra centrā vienmēr ir cilvēks, un stāsts ir par to, ko cilvēks jūt (vai vairs nejūt). Viņš pats, manā uztverē, ir mūsdienu domātājs, kurš tā vietā, lai rakstītu filozofiskus traktātus, iestudē izrādes. Un, ja filozofa galvenais instruments domas iemiesošanai ir vārds, tad Alvim Hermanim tas noteikti ir aktieris.
 
Alvis Hermanis pats ir ieguvis aktiera izglītību un sevi dēvē par režijas autodidaktu. Šķiet, ka viņam piemīt īpašs teātra instinkts, kas vienlīdz labi darbojas visdažādākajās izpausmēs. Turklāt Hermanis iet pret straumi, un reizēm pamatstraume pagriežas viņa virzienā. Taču tad, kad esam apraduši un sapratuši, ka "Hermaņa teātris ir tāds", viņš pēkšņi maina kursu, it kā kārtējo reizi atgādinot, ka teātris ir dzīvā māksla un neprognozējamība ir tā būtisks raksturlielums. Vēl nesen Hermanis dažādos vāciski runājošo zemju teātros atgādināja Eiropai krievu klasikas neizsmeļamās bagātības un reabilitēja Staņislavska metodi, pirms tam viņš kopā ar Jaunā Rīgas teātra aktieriem nodevās antropoloģiskiem laikabiedru pētījumiem, kas realizējās veselā izrāžu sērijā vairāku gadu garumā, stāstu stāstīšanas metodei kļūstot par īstu laikmetīgā teātra tendenci. Nu Alvis ir pievērsies operai un spoži startējis Zalcburgas festivālā, Berlīnes Komiskajā operā, bet janvārī atrādīs publikai Janāčeka "Jenufu" La Monnaie operā Briselē.

2003. gadā Alvis Hermanis saņēma Montblanc jauno režisoru balvu, 2007. gadā sekoja Eiropas Jaunā teātra realitātes balva, 2010. gadā - Nestroy Teātra apbalvojums un Berlīnas Mākslu akadēmijas Konrāda Volfa balva. 2012. gadā Šveices žurnāla Du aptaujā teātra eksperti no 20 valstīm ierindoja Hermani dekādes ietekmīgāko teātra personību pirmajā desmitniekā. Hermanis ir veidojis teātra un operas iestudējumus Vīnes Burgteātrī, Maskavas Nāciju teātrī, Minhenes Kamerteātrī, Emilia Romagna teātrī Modenā, Berlīnes Šaubūnē, Ķelnes Pilsētas teātrī, Zalcburgas festivālā, Berlīnes Komiskajā operā un citur. „Platonova” iestudējums Vīnes Burgteātrī tika iekļauts Theatertreffen 2012 izrāžu skatē.

Laikmetīgā teātra programma forte forte un Alvja Hermaņa viesizrādes ir Rīgas - Eiropas Kultūras galvaspilsētas notikums, un to atbalsta nodibinājums "Rīga 2014", Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Valsts meži, Gētes Institūts, Rīgas Kinostudija, Jaunais Rīgas teātris, Rīgas nami, transporta kompānija "Airos", kompānijas NA un PXB, Albert Hotel, Clear Channel, Diena, Rīgas Laiks, Veto.
   
Atgriezties
 

Jana Lauversa kompānija

Izrāžu skate. Pavasaris 2013

Homo Novus - raksti un recenzijas
 
 
 
     
 
X
Su Mo Tu We Thu Fr Sa