Drukāt
Prove I / teĆ¢tris
Autori: Pēteris Ķimelis, Varis Piņķis, umka.lv

Sestdien, 18. septembrī plkst. 16.00
Svētdien, 24. septembrī plkst. 16.00
"Grīvas mēbeles" -
Daugavgrīvas iela 31/3
Izrādes garums: 2h
Biļetes cena: 3 Ls

"Lasītava"
Ideja, telpa, režija: Pēteris Ķimelis
Skaņa: Andžons, Mārtiņš Strautnieks, "Latvijas Gāze," Planktons&Aquarell
Perkusijas: Mareks Ameriks
Piedalās: Līga Vītiņa, Andis Strods, Beāta Grickeviča, Regnārs Vaivars, Āris Rozentāls,  mix masters AG&Raitis
Konsultanti: Janīna Kursīte, Marts Pujāts

"Stāsts par Danielu Reju"
Ideja, režija: umka.lv
Telpa: Ģirts Šolis
Piedalās: Mārtiņš Brūveris, Andris Kalnozols, Mārcis Lācis, Gints Širmelis-Širmanis, Ģirts Šolis, Juta Vanaga, Madars Zvagulis 

A. Čehovs "Nakts pirms tiesas"
Ideja, režija: Varis Piņķis
Telpa: Māris Ruskulis
Piedalās: Miroslavs Derevjanko, Natālija Kazusa, Maksims Sahovičs, Aleksandrs Voļiņecs

"Prove" sākās ar jautājumu: "Vai tev ir ideja?" LJTI uzrunāja vairākus jaunās paaudzes māksliniekus, dodot iespēju brīvai izpausmei nelielas formas darbos. Režisori Varis Piņķis un Mārtiņš Eihe izvēlējušies strādāt ar Latvijā vēl nezināmu dramaturģiju. Varis ar jaunajiem krievu aktieriem (GITIS filiāles absolventiem) iestudē A. Čehova nepabeigtu viencēlienu "Nakts pirms tiesas", bet Mārtiņš kopā ar horeogrāfi Santu Grīnfeldi piedāvā vīziju kustībā par M. Māterlinka lugu "Aklie", kurā piedalīsies Liepājas teātra aktieri. Dace Dumbrava rada versiju par A. Čaka dzeju, bet Andrejs Jarovojs pēta atvērtā koda iespējas telpā, kurā krustojas teātris, deja un mediju māksla. Latvijas Kultūras akadēmijas Leļļu teātra kursa absolventu grupa umka.lv turpina eksperimentus objektu teātra lauciņā, bet mediju mākslinieks Pēteris Ķimelis ar domubiedriem piedāvā 20. gadsimta latviešu dzejas automātu.

Mākslinieki atbild uz jautājumu:
"Kā tu nokļuvi līdz "Provei" un kas ir tava prove?"


Foto: Andrejs Jarovojs
Pēteris Ķimelis (1977)
Apguvis mediju mākslu Karaliskajā mākslas akadēmijā Stokholmā
Kopš 1997. gada darbojas elektroniskās mākslas un mediju centrā E-lab un interneta radio Ozone
Videodarbi izrādēs:

R. Vāgnera "Klīstošais holandietis", rež. A. Žagars, Latvijas Nacionālā opera, 2003
D. Loeres "Klāras sakari", rež. G. Varns, Dailes teātris, 2005
S. Prokofjeva "Pelnrušķīte", hor. Radu Poklitaru, Latvijas Nacionālā opera, 2005

Līdz šim lielākoties esmu darbojies ar jauktajiem medijiem ā€“ skaņu, videoinstalācijām, projekcijām. Man vienmēr šķitis būtiski, lai mākslas darbs ir asociatīvs, interpretējams, lai tam ir atvērta kompozīcija, kas neuzspiež noteiktu viedokli.
Tādējādi esmu nonācis pie dzejas. "Provē" piedāvātais projekts "Lasītava" ir balstīts poētiskā tekstā, kurā darbojas tie paši principi, kas, piemēram, skaņā ā€“ vibrācijas, ritms, melodiskums, ko arī domāju uzsvērt ar dažādu mediju palīdzību.
Mani saista poētiskā teksta ietilpība, informācijas blīvums, ko šāds teksts pārraida īsā laika sprīdī. Turklāt dzejai piemīt tā īpatnība, ka tā izraisa katram savu personīgu pārdzīvojumu. "Lasītava" būs eksperiments ā€“ lasīt dzeju kopā. 


Foto: Ģirts Šolis
umka.lv
Latvijas Kultūras akadēmijas leļļu teātra aktieru kursa 2005. gada absolventu dibināta apvienība:
Mārtiņš Brūveris (1981), Andris Kalnozols (1983), Mārcis Lācis (1981),Gints Širmelis-Širmanis (1982), Ģirts Šolis (1976), Juta Vanaga (1982), Madars Zvagulis (1980) 

Umka.lv dzima pirms diviem gadiem ā€“ neapzināti, kā ideja. Sapnis par savu teātri, kas šobrīd kļūst par realitāti. Trešā gada otrajā semestrī kursa vadītāja Dace Skadiņa uzticēja mums pašiem veidot nelielus darbiņus ā€“ sadalīja kursu darba grupās un ļāva strādāt. Signāls tam, ka mēs paši esam spējīgi radīt ko neparastu un skatītājam interesantu, bija necerētā atzinība, ko guva divi no šiem darbiem. To veidotāji patlaban arī ir umka.lv kodols. Netradicionāls domāšanas veids, kā arī festivālos gūtā pieredze (tostarp labākās režijas balva festivālā Setkani Incounter 2004. gadā Čehijā par izrādi "Detective Bag", kā arī žūrijas speciālbalva teātru skolu festivālā Cabourg 2005. gadā Francijā par izrādi "Kroko un Dilla") mudināja veidot savu apvienību. Pateicoties mūsu kursa Ā«māmiņaiĀ» Dacei Skadiņai, esam redzējuši to līmeni, kāds ir mūsdienīgam leļļu teātrim pasaulē; Latvija pašreiz šajā frontē atrodas kaut kur 60. gados. Priekšstats par to, kas ir leļļu teātris un leļļu teātra aktieris, pie mums ir diezgan vienveidīgs ā€“ lācītis, kaķītis, jocīga balss. Tas ir viens no stereotipiem, kuru gribam lauzt, ā€“ parādīt skatītājiem, ka leļļu teātris nav domāts tikai bērniem.

Mēs esam trupa bez skatuves un laika gaitā ceram iegūt pastāvīgu spēles telpu, taču mēs negribam veidot repertuārteātri ā€“ regulāri rādīt kaut kādas izrādes. Sākumā runājām ar Leļļu teātri par iespēju sadarboties, bet šīs sarunas diemžēl nesasniedza dzirdīgas ausis.
Tehnikas, kuras var redzēt mūsu veidotajās izrādēs, ir atšķirīgas un dažādas. Turklāt tās nav klasiskās leļļu tehnikas, tās ir pašu radītas un nekur nav noskatītas. "Prove" ā€“ tā ir iespēja pārbaudīt savus spēkus un plašākai publikai parādīt citādu leļļu teātri. 


Foto: Andrejs Jarovojs
Varis Piņķis (1976)
Beidzis teātra aktieru kursu Latvijas Kultūras akadēmijā (1998ā€“2000)
Studējis teātra režiju Latvijas Kultūras akadēmijā (2000ā€“2004)
Kopš 2004. gada ā€“ aktieris Jaunajā Rīgas teātrī 

Man ir trīs lielas aizraušanās ā€“ režija, aktierspēle un Ā«bungošanaĀ». Un vienīgi bungu spēlēšana ir palikusi amatiera līmenī. Pamatskolas beigās sāku lasīt un aizrāvos ar krievu literatūru ā€“ Dostojevski, Čehovu. Tas rosināja manu interesi par teātri. Trīs reizes stājos aktieros un visas trīs izkritu, bet nelikos mierā, kamēr mani uzņēma uzreiz otrajā ā€“ Nacionālā teātra ā€“ kursā.
Tikko pabeidzu aktierus, uzreiz iestājos režisoros. Es izjūtu milzīgu pietāti pret šo profesiju. Runājot Pītera Bruka vārdiem, teātris ir tas, "kas neredzamo padara redzamu". Piemēram, padarīt redzamu mātes mīlestību ir grūts un izrādes vērts uzdevums. Šobrīd mans ideāls ir Eimunts Nekrošus. Man šķiet ā€“ ir vērts strādāt teātrī, ja var uzrunāt tā, kā viņš.

"Prove" man nozīmē to, ka es turpinu mācīties. Izrāde, ko veidoju, ir A. Čehova nepabeigts viencēliens. Tajā piedalīsies četri jauni krievu aktieri, kas tikko beiguši GITIS filiāli Baltijas Krievu institūtā. Tas tiešām ir cits temperaments. Viņi ir atraisītāki, gatavi pieņemt jauno, neieslīgt kompromisos ā€“ tas man patīk un palīdz izrādes veidošanā.

"Nakts pirms tiesas" man ir izaicinājums, jo Čehovs ir ļoti sarežģīts, daudzslāņains autors, pret kuru izjūtu lielu pietāti. Esmu izvēlējies vienu šķautni no šā viencēliena, kuru risināšu man pašam diezgan eksperimentālā ceļā. Ceru, ka izdosies to parādīt skatītājiem uztveramā veidā.

Septembris

P

O

T

C

P

S

Sv

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

Projektu "LasƮtava" atbalsta:
Ā 
hspace=0
Ā 
Ā Ā hspace=0Ā 
Projektu "Nakts pirms tumsas" atbalsta
Latvijas Ekspresis
Atpakaļ   Uz augšu