Drukāt
Prove II / teĆ¢tris
Autori: Dace Dumbrava, Andrejs Jarovojs, Mārtiņš Eihe (Latvija)

Svētdien, 17. septembrī plkst. 16.00
Sestdien, 25. septembrī plkst. 16.00
"Grīvas mēbeles" - Daugavgrīvas iela 31/3
Izrādes ilgums: 2h
Biļetes cena: 3 Ls 

"Mans prusaku ansamblis"
Ideja, režija: Dace Dumbrava
Telpa, tērpi: Ieva Veita
Skaņa: Ernests Ansons
Piedalās: Andris Kalnozols, Mārcis Lācis, Elīna Mazure 

"Di@logi"
Ideja, telpa, skaņa, kustība, režija: Andrejs Jarovojs
Foto, video: Aigars Apinis, Gundars Grasbergs, Līga Vītiņa, Juta Vanaga, Andrejs Jarovojs
Piedalās: Aigars Apinis, Gundars Grasbergs, Līga Vītiņa, Juta Vanaga

Moriss Māterlinks "Aklie"
Ideja, režija: Mārtiņš Eihe
Telpa: Rūta Bīriņa
Kustība: Santa Grīnfelde
Piedalās: Anda Albuže, Leons Leščinskis, Ivonda Vilsone, Armands, Kaušelis, Oliksejs Demčenko

"Prove" sākās ar jautājumu: "Vai tev ir ideja?" LJTI uzrunāja vairākus jaunās paaudzes māksliniekus, dodot iespēju brīvai izpausmei nelielas formas darbos. Režisori Varis Piņķis un Mārtiņš Eihe izvēlējušies strādāt ar Latvijā vēl nezināmu dramaturģiju. Varis ar jaunajiem krievu aktieriem (GITIS filiāles absolventiem) iestudē A. Čehova nepabeigtu viencēlienu "Nakts pirms tiesas", bet Mārtiņš kopā ar horeogrāfi Santu Grīnfeldi piedāvā vīziju kustībā par M. Māterlinka lugu "Aklie", kurā piedalīsies Liepājas teātra aktieri. Dace Dumbrava rada versiju par A. Čaka dzeju, bet Andrejs Jarovojs pēta atvērtā koda iespējas telpā, kurā krustojas teātris, deja un mediju māksla. Latvijas Kultūras akadēmijas Leļļu teātra kursa absolventu grupa umka.lv turpina eksperimentus objektu teātra lauciņā, bet mediju mākslinieks Pēteris Ķimelis ar domubiedriem piedāvā 20. gadsimta latviešu dzejas automātu.

Mākslinieki ir atbildējuši uz jautājumu
"Kā tu nokļuvi līdz Provei un kas ir tava prove?"


Foto: Andrejs Jarovojs
Dace Dumbrava (1982)
Studējusi teātra režiju Latvijas Kultūras akadēmijā (2000ā€“2004)
Latvijas Netradicionālā Bezrobežu teātra (LaNeBete) dibinātāja

Teātris ā€“ tā man ir iespēja realizēt savus sapņus. Izvēle studēt teātra režiju bija turpinājums skolas laika interesei par mākslu un dzīves radošo pusi. Arī šobrīd es turpinu mācīties. Lai varētu veidot savus projektus, kopā ar domubiedriem nodibinājām Latvijas Netradicionālo Bezrobežu teātri ā€“ pagaidām tā ir organizācija bez aktieriem un konkrētas spēles vietas.
"Provei" izvēlējos veidot darbu, kas balstīts latviešu pilsētas dzejnieka Aleksandra Čaka pirmajos dzejoļu krājumos. Mani aizrāva viņa mīlestība pret pilsētu, spilgtie vizuālie tēli, kas tajā dzīvo. Manuprāt, arī šodien nekas nav mainījies ā€“ pilsēta un tās dzīve būtībā ir palikusi tāda pati. "Mans prusaku ansamblis" nav Čaka dzejas deklamācija, bet gan asociatīva spēle ar tās tēmām un tēliem. Mēs lietojam Aleksandra Čaka dzeju kā lēcu, caur kuru skatīties uz pasauli.


Foto: Pēteris Ķimelis
Andrejs Jarovojs (1981)
Beidzis teātra režijas kursu Latvijas Kultūras akadēmijā (2000ā€“2004)
Studē teātra mākslu Latvijas Kultūras akadēmijas maģistrantūrā
Izrādes: 
"P.S. Sprīdītis", United Intimacy, 2004 
V. Sigareva "Plastilīns", Jaunais Rīgas teātris, 2004

Pirms iestājos Latvijas Kultūras akadēmijā, mani vairāk saistīja kino, taču mācoties sāka aizraut arī teātris. Mūsdienās mākslas veidiem ir diezgan izplūdušas robežas, tie kļuvuši starpdisciplināri ā€“ arī teātris, kas satuvinājies ar video, mediju mākslu. Jebkuram mākslas veidam būtu jāstimulē katram cilvēkam piemītošā radošā izpausme, tāpat kā izglītībai vajadzētu attīstīt domāšanu.
Teātrī mani visvairāk interesē komunikācija ar skatītāju. Izrādes tapšanā pirmais ir meklēšanas, mēģinājumu process ā€“ komandas darbs ar aktieriem, veidojot kopīgu pieredzi. Un tad notiek būtiskākais ā€“ mēs šajā pieredzē emocionāli, racionāli un enerģētiski dalāmies ar skatītāju.

"Di@logi" ir par attiecībām. Katrs cilvēks dzīves laikā veic neatkārtojamu ceļu. Šī izrāde pēta, kā viņš identificē sevi, orientējas telpā un veido attiecības ar citiem indivīdiem. Tas tiek atklāts, izmantojot atvērtā koda idejas, kas no datorvides pārceļojušas mākslā.
"Prove" ir iespēja realizēt ideju, ko būtu grūti izdarīt kādā Latvijas repertuārteātrī. Šāds LJTI un festivāla atbalsts māksliniekiem ir ļoti vērtīgs.


Foto: Mārtiņš Eihe
Mārtiņš Eihe (1975)
Beidzis teātra režijas kursu Latvijas Kultūras akadēmijā (2000ā€“2004)
Kopš 2004. gada ā€“ režisors Liepājas teātrī
Izrādes:
G. Priedes "Zilā", Liepājas teātris, 2005
E. E. Šmita "Noslēpumainās variācijas", Liepājas teātris, 2005

Ar teātri iepazinos, strādājot neatkarīgajā teātrī "Skatuve". Tur darīju visu, sākot ar vienkārša strādnieka un beidzot ar skaņas un gaismas režisora darbu. Taču studiju laikā iegūtais priekšstats par to, kas ir teātris, mainījās. Teātrī mani saista lielais emocionālais lādiņš. Katras izrādes veidošana ir kā psihoterapijas seanss, kurā varu ļaut izpausties savām fantāzijām. Tas dod iespēju izdzīvot sajūtas, kuras realitātē ne vienmēr izdodas pieredzēt.

"Aklie" ir darbs, ko veidoju Liepājas teātra repertuāram. Taču, tā kā "Prove" pieļauj eksperimentus, šeit rādītais fragments, iespējams, atšķirsies no gatavās izrādes. Manu uzmanību saista kustības, dejas un teksta savienošanas iespējas. Kustību valoda ir universāla, tā var piešķirt papildu nozīmes tekstam. Taču galvenais šajā darbā ir aktieri, un ideālā variantā izrādei būtu jābūt balstītai tikai tajā, ko bez tehnoloģijām un neatkarīgi no telpas spēj paveikt cilvēks.

"Prove" ir pirmais mēģinājums parādīt, ka Latvijā var būt arī citāds teātris. Es domāju, ka tā ir diezgan liela uzdrīkstēšanās ne tikai no mākslinieku, bet arī no LJTI puses.

Septembris

P

O

T

C

P

S

Sv

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 hspace=0

Atpakaļ   Uz augšu